X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Domain (Alan Adı) Nedir ?

AnasayfaYazılarAlan adı / Hosting Domain (Alan Adı) Nedir ?

Ucuz Domain, Ucuz ssd Hosting, Ucuz Domain Ve HostingAlan adınızın makul, basit ve hatırlanabilir olması, ulaşılabilirlik açısından son derece önem taşımaktadır.

Domain(alan adı), internette yer almak için sahip olmamız gereken kimlikdir. Yani alan adları internet sitemizin adı ve adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.

IP Adresi
nternet üzerinde tanımlı olabilmek için Internet Protocol (IP) numarasına ihtiyaç duyulur.Bu na IP Adresi denilmektedir. İnternet üzerindeki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Çünkü bilgisayarlar birbirlerine bu IP adresleri üzerinden bağlanırlar. Domain adı ise bu IP adresinin daha anlaşılır bir görüntüsüdür.Yani hatırlanması daha zor olacak numaralardan oluşan IP adresleri yerine bu adrese karşılık gelen domain isimleri kullanılarak istenilen adrese basitçe ulaşılır.

Alan adları mümkün olduğunca basit ve hatırlanabilir olması gereklidir. Akılda kalıcı, uzun olmayan alan adları, birden fazla ziyaretçinin sitenize ulaşabilmesini sağlar.

Domain adınızın; hizmet verdiğiniz sektör, sattığınız ürün ya da mesleğiniz gibi öğeleri içeren bir isimden oluşması da, yapılan aramalar sonucunda sitenizin bulunmasına büyük katkı sağlayacaktır.

DNS (Domain Name System)
Domain Name System yani domain isimlendirme sistemi denilen DNS, IP adresleri ile alan adı arasındaki bağlantıyı kurmak amacıyla tasarlanmış bir sistemdir. Bu sayede kullanılması pek kolay olmayan IP adresleri ile basit anlaşılır domain isimleri ilişkilendirilmiş olur.

DNS vasıtası ile IP adresinin hangi bilgisayara bağlı olduğu ve sitenin yeri belirlenir ve istediğiniz yere ulaşırsınız.
Domain Uzantıları

Domain uzantıları internet sitelilerini yapılma amaçlarına göre özelleşmesi için kullanılırlar. Bu uzantılar şöyledir.

com : Ticari kuruluşlar için
net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
org : Dernekler, Organizasyonlar için
gov : Devlet kuruluşları için
edu : Eğitim kuruluşları için
mil : Askeri kuruluşlar için
ac : Akademik kuruluşlar (Bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)

tv : Tuvalu isimli bir ülkeye ait domain uzantısıdır. Televizyon kanalları tarafından rağbet görmektedir.

Türkçe Domain İsimleri
Domain isimlerinde Türkçe karakter kullanabilmeyi sağlayan bir yeniliktir. Bu sayede domain isimlerinde Türkçe karakterler ı,ş,ğ,ü,ö,ç içeren alan adlarıda kullanabilmek mümkündür.

Türkçe dil desteği olan internet tarayıcısı ve ve Türkçe dil paketi yüklü olan bir bilgisayardan ve dünyanın her yerinden kullanılabilecek bir sistem olması üstünlük olmakla birlikte, e-posta sistemlerinin henüz yaygın destek sağlamaması sonucu e-posta gönderme konusu ile ilgili bazı problemler yaşanması muhtemeldir.

Alt Domain
***.firmaadi.com biçiminde alabileceğiniz, ana domaine bağlı ama farklı bir hesap yaratabileceğiniz domainler anlamına gelmektedir.


WhatsApp
Hemen Ara
Top